Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Klasa V c uczestniczyła w XI Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Z zielnika Ducha Gór”. 5 czerwca 2019 roku w JCIiER Książnicy Karkonoskiej obradowało międzynarodowe jury w składzie: Carola Becker, Zbyněk Duda, Anna Gałkowska, Blanka Konvalinková, Dana Krouliková, Bärbel Wienrich, Marcin Zawiła.

Jury oceniło 230 prac zgłoszonych do konkursu. Wszystkie były specjalnie kodowane. Prace dzieci z Polski, Czech i Niemiec oceniano w 4 kategoriach wiekowych. Miło nam, że dostrzeżono prace uczniów naszej szkoły w kategorii wiekowej 11-13 lat. Oto nasi laureaci:

II miejsce HUBERT SADOWSKI

III miejsce MARTYNA GRZESZKIEWICZ

WYRÓŻNIENIA zdobyły KAROLINA SYNÓWKA oraz MAJA ORŁOWSKA

Uczniowie pracowali pod kierunkiem pani Anny Szewczuk.

Jakub Żuk, uczeń klasy 8d, brał udział w XI edycji Konkursu Historycznego Wiedzy o Rosji "Białe Noce". Konkurs został zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu. W szranki stanęło 400 uczniów. Każdy z nich wziął udział w trzech etapach konkursowych, które wymagały szerokiej wiedzy o historii i kulturze Rosji. Jakub Żuk pokonał kilkuset rywali i został FINALISTĄ KONKURSU!! Gratulujemy!!

  link do galerii na stronie

 

Opiekun: Katarzyna Bocian

W poniedziałek 1 kwietnia odbyły się w sali 37 kolejne warsztaty artystyczne. Tym razem uczestnicy tworzyli instalację 3 D o tematyce ekologicznej „Wszyscy dbajmy o naszą planetę”. Omówione zostały zagrożenia dzisiejszego świata oraz sposoby, które można wdrażać w życiu codziennym, aby choć trochę je zniwelować w każdym gospodarstwie domowym.  Uczniowie twórczo zabrali się do dzieła, a efekt można podziwiać na I piętrze.

  link do galerii na stronie

Dnia 2 kwietnia 2019 roku w naszej szkole zorganizowany został Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji członkowie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przygotowali szkolną akcję, która na celu miała uświadamiać uczniów na temat spektrum autyzmu oraz problemów osób posiadających to zaburzenie.

Autyzm to przypadłość, która jest mocno związana z zaburzeniami społecznymi, wycofaniem,  brakiem umiejętności nawiązywania kontaktów i prowadzenia spójnej rozmowy. Osoby posiadające to zaburzenie  mają problemy z wyrażaniem emocji, a ich zachowanie może być niezrozumiałe dla ludzi w ich otoczeniu. Z tego powodu autyści często są wykluczani z grupy rówieśników, co jest spowodowane brakiem wiedzy na temat tej choroby. Ponieważ nasza szkoła jest placówką integracyjną, w której uczą się również osoby ze spektrum autyzmu, postanowiliśmy zorganizować tę akcję, by w przyjemny oraz ciekawy sposób edukować uczniów w temacie tej przypadłości.

  link do galerii na stronie

"Na niebiesko, dla autyzmu"

 2 kwietnia wszyscy uczniowie naszej szkoły w wyrazie solidarności z osobami chorymi ubrali się w kolorze niebieskim, który został kolorem przewodnim Dnia Świadomośći Autyzmu na całym świecie. Członkowie TPD przygotowali plakat edukacyjny, który pojawił się  przy wejściu głównym. Przez cały dzień rozdawane były niebieskie serca, które miały pokazać wsparcie i zrozumienie dla osób ze spektrum autyzmu. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, uczniowie naszej szkoły byli bardzo ciekawi tematyką autyzmu oraz tego, jak można zaprzyjaźnić się z uczniem chorym na to zaburzenie.

Dzień Świadomości Autyzmu w Szkole Podstawowej nr 8 zorganizowali następujący członkowie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci:

Aleksandra Adamska, klasa 8d

Jakub Żuk, klasa 8d

Karolina Grzeszkiewicz, klasa 8d

W dniu 12marca wybraliśmy się do TimeGates – jeleniogórskiej podziemnej trasy turystycznej. Nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać po tym nowym, nieznanym miejscu. Naszą wędrówkę rozpoczęła  lekcja z szaloną panią naukowiec, która pokazała nam całą masę eksperymentów z ciekłym azotem. Na własnej skórze poczuliśmy, co to takiego, a nawet sami przeobrażaliśmy się w chemików. Następnie obejrzeliśmy pokaz cewki Tesli, co było trochę przerażające, ale przede wszystkim ekscytujące! Dalsza część wędrówki prowadziła przez legendy na temat historii Jeleniej Góry, spacer po podziemiach i opowiadania przezabawnego pana przewodnika. I choć temperatura była niska, to z TimeGates wyszliśmy zachwyceni i pełni wrażeń!

  link do galerii na stronie

Magda Wesołowska