Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

W środę 18 kwietnia słuchacze Uniwersytetu Dziecięcego „Twórczy Odkrywcy” z klas trzecich i czwartych uczestniczyli w wykładzie i zajęciach warsztatowych w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze, na które zabrały uczniów panie Ewa Kasperowicz i Anna Szewczuk.

Dzieci z uniwersytetu zaprosiła dr Urszula Gałęska, która w niecodzienny sposób poprowadziła swój wykład na temat twórczości, odkrywania świata na nowo. Wszystkich zebranych powitała dr Elżbieta Zieja kierownik Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych. W sali wykładowej oprócz „małych” studentów byli także słuchacze Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej I, II i III-ciego roku. Dorośli studenci byli pod wrażeniem spostrzeżeń dzieci dotyczących tego co to znaczy być kreatywnym, jak rozumieć odkrywanie, czy też doświadczanie. Młodzi słuchacze szybko doszli do wniosku, bycie osobą kreatywną oznacza widzenie tej samej rzeczy jak wszyscy inni, lecz myślenie o niej w inny sposób. Kreatywność to cecha pozwalająca tworzyć i rozpoznawać nowe pomysły, alternatywy i możliwości, które mogą być pomocne w rozwiązywaniu problemów, komunikowaniu się z innymi ludźmi. Takie wnioski m.in. pozwoliła wysnuć prezentacja, którą przedstawiła dr Urszula Gałęska „Przyroda w sztuce”.

 Po wykładzie uczniowie losowali grupy warsztatowe. Na zajęcia zaprosiły studentki III roku PWiP. Dzieci uczestniczyły w warsztatach: „Eko model”, „Muzyka z otoczenia”, „Florystyka”, „Plastyczne pianki”. Na każdych śmiechu było co niemiara. Wszyscy się doskonale bawili, a na koniec wrócili do sali wykładowej i pokazali efekty swojej twórczej pracy. Najgłośniej zaprezentowała się orkiestra wykonując na instrumentach ekologicznych i z otoczenia akompaniament do „Marsza Radetzky’ego” oraz grupa „Eko model”, która w jego rytmie pokazała swoje stroje. Następnie podziwiano efekty pracy pozostałych „ekip twórczych”. Słuchacze II roku PWiP bardzo podziwiali wytwory dzieci.

Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały certyfikaty „Eko Twórcy”.

link do galerii na stronie