Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

We wtorek 24 kwietnia kolejna grupa słuchaczy Uniwersytetu Dziecięcego „Twórczy Odkrywcy” uczestniczyła pod kierunkiem studenta Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej pana Piotra Sobala w radiowych warsztatach. Wszyscy doskonale się bawili, co widać na załączonych zdjęciach.

link do galerii na stronie

W środę 18 kwietnia słuchacze Uniwersytetu Dziecięcego „Twórczy Odkrywcy” z klas trzecich i czwartych uczestniczyli w wykładzie i zajęciach warsztatowych w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze, na które zabrały uczniów panie Ewa Kasperowicz i Anna Szewczuk.

Dzieci z uniwersytetu zaprosiła dr Urszula Gałęska, która w niecodzienny sposób poprowadziła swój wykład na temat twórczości, odkrywania świata na nowo. Wszystkich zebranych powitała dr Elżbieta Zieja kierownik Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych. W sali wykładowej oprócz „małych” studentów byli także słuchacze Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej I, II i III-ciego roku. Dorośli studenci byli pod wrażeniem spostrzeżeń dzieci dotyczących tego co to znaczy być kreatywnym, jak rozumieć odkrywanie, czy też doświadczanie. Młodzi słuchacze szybko doszli do wniosku, bycie osobą kreatywną oznacza widzenie tej samej rzeczy jak wszyscy inni, lecz myślenie o niej w inny sposób. Kreatywność to cecha pozwalająca tworzyć i rozpoznawać nowe pomysły, alternatywy i możliwości, które mogą być pomocne w rozwiązywaniu problemów, komunikowaniu się z innymi ludźmi. Takie wnioski m.in. pozwoliła wysnuć prezentacja, którą przedstawiła dr Urszula Gałęska „Przyroda w sztuce”.

 Po wykładzie uczniowie losowali grupy warsztatowe. Na zajęcia zaprosiły studentki III roku PWiP. Dzieci uczestniczyły w warsztatach: „Eko model”, „Muzyka z otoczenia”, „Florystyka”, „Plastyczne pianki”. Na każdych śmiechu było co niemiara. Wszyscy się doskonale bawili, a na koniec wrócili do sali wykładowej i pokazali efekty swojej twórczej pracy. Najgłośniej zaprezentowała się orkiestra wykonując na instrumentach ekologicznych i z otoczenia akompaniament do „Marsza Radetzky’ego” oraz grupa „Eko model”, która w jego rytmie pokazała swoje stroje. Następnie podziwiano efekty pracy pozostałych „ekip twórczych”. Słuchacze II roku PWiP bardzo podziwiali wytwory dzieci.

Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały certyfikaty „Eko Twórcy”.

link do galerii na stronie

 

W drugim semestrze słuchacze Uniwersytetu Dziecięcego „Twórczy Odkrywcy” będą uczestniczyć w następujących zajęciach:

 1

Tworzenie audycji radiowych

Wykład – wprowadzenie w tematykę

Warsztaty- współpraca przy zajęciach

 praktycznych (praca w studiu)

 

Studio „Radio NaGłos”

kwiecień -

maj 2018

Kierownik Zakładu DziKS

Studenci

Grupy 6-7 osobowe

kl. IV - VII

2

Odkrywanie różnorodności językowych

Warsztaty – odkrywanie podobieństw i różnic  językowych

Stworzenie słowniczka

Laboratorium

maj 2018

Kierownik Zakładu Filologii

2 grupy klas I-III

2grupy

klas IV-VII

3

Dogoterapia

Wykład na temat metody pracy z dzieckiem o zaburzonym zachowaniu  Warsztat- udział w zajęciach z psem

trening umiejętności społecznych z udziałem psa

Sala KPSW

maj/czerwiec 2018

mgr M. Łasek-Dowiat

2grupy

 I-III

2 grupy

IV-VII

 

Szczegółowy plan wyjść - Radio „NaGłos” – zajęcia we wtorki na terenie Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej od godz. 14.30 – 15.30. Wyjście ze szkoły godz. 14.00, powrót ok. 16.00 pod szkołę.

10.04: Aleksandra Adamska, Sara Dynkierwicz, Ada Górecka, Karolina Grzeszkiewicz, Mikołaj Pętlicki, Jakub Żuk

17. 04: Janiszewska Karolina, Adamska Maja, Jurczak Kinga, Rogowska Julia, Mazur Laura, Ramus Michał, Lipiński Eryk

24.04.: Lewińska Izabela, Oracz Jarogniew, Grzeszkiewicz Martyna, Różańska Aleksandra, Synówka Karolina, Wiśniewski Arkadiusz, Rakucki Wojciech

15.05.: Pokuta Kamil, Sikorska Wiktoria, Hobgarski Olivier, Wojciechowski Wojciech, Wolski Sławomir, Kwiatkowski Marek

22.05.: Kopecka Karolina, Wojas Michał, Dudek Justyna, Rakucka Urszula, Jakubowska Aleksandra, Nowak Amelia, Pławiński Grzegorz

We wtorek 10 kwietnia słuchacze Uniwersytetu Dziecięcego „Twórczy Odkrywcy” uczestniczyli w zajęciach warsztatowych na terenie Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze. Studenci Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wydziału Humanistycznego zapoznali ich z tajnikami rozgłośni studenckiej, a następnie przeprowadzili wspólnie audycję radiową. Zajęcia warsztatowe odbywać się będą we wtorki według wyznaczonego harmonogramu dla uczniów klas IV – VII. Swoją przygodę z radiem zaczęli na początku uczniowie: Karolina Grzeszkiewicz, Ada Górecka, Aleksandra Adamska, Sara Dynkiewicz, Mikołaj Pętlicki i Jakub Żuk. Na zajęcia zabrała młodzież pani Anna Szewczuk.

 Radio NaGłos jest studencką, internetową rozgłośnią radiową, która została założona w październiku 2011 roku. Od samego początku ideą przyświecającą Radiu NaGłos była niezależność i świeżość emitowanego programu. Twórcy postawili przede wszystkim na informacje, audycje autorskie oraz wielowymiarowość muzyczną.

Więcej o radiu NaGłos na stronie:  http://kpswjg.pl/pl/radionaglos

link do galerii na stronie

Pierwszy Uniwersytet Dziecięcy powstał Tybindze (Niemcy), a jego pomysłodawcami byli dwaj dziennikarze gazety „Schwäbisches Tagblatt". Zaproponowali zorganizowanie dla dzieci wykładów, w trakcie których akademiccy profesorowie wyjaśniać mieli dzieciom zawiłości nauki i znaleźć odpowiedzi na różne pytania „Dlaczego?". Uniwersytet w Tybindze podchwycił pomysł i latem 2002 roku ruszył „Kinder-Uni" – Uniwersytet Dziecięcy.

Uniwersytety Dziecięce  powstały później w innych europejskich krajach, a także w USA, Kolumbii, Meksyku. Największy w Europie działa od 2003 roku w Wiedniu. W Polsce pierwszy  został utworzony w 2007 roku w Krakowie. Warszawie, Poznaniu i Łodzi oraz Kowarach. W tej chwili powstają kolejne Uniwersytety Dziecięce, które najczęściej organizowane są przez wyższe uczelnie, fundacje czy stowarzyszenia.